Published On: lun, nov. 13th, 2017

Adi Mutu a schimbat pase cu micii fotbalisti ai Daciei Unirea Braila

mutu_in_braila_infobraila12 Noiembrie 2017, Proiectul “Impreuna pentru viitorul fotbalului brailean” a continuat prin competitia “Cupa Dunarii de Jos”, ajunsa la editia cu numarul 2, buna dispozitie si bucuria jocului de fotbal fiind principalele obiective ale ”Cupei”.

Au fost prezente urmatoarele cluburi: Dacia Unirea Braila prin grupele lui Laurentiu Ivan (2004), Bogos Iulian (2006), Victor Olenic (2008) si Costel Rosu (2010); Movila Miresii – profesor coordonator Adrian Baldovin (grupele 2004 si 2008); Viitorul Ianca – profesor coordonator Viorel Ciucasu (grupele 2006, 2008 si 2010); Surdila Greci – profesor coordonator Ionel Ivan (grupele 2004, 2006); Salcia Tudor – profesor coordonator Stela Gheorghita (grupele 2004 si 2010); Liceul Tehnic Oncescu Ianca – profesor coordonator Iulian Bogos (grupele 2006 si 2008); deasemenea si fotbalul feminin a fost reprezentat de comuna Rimnicelul – profesor coordonator Mocanu Dragos si comuna Tichilesti – profesor coordonator Marius Marchidanu.

La finalul competitiei, tradtionala premiere, si mult asteptata de copii, a oferit momente frumoase si pline de mandrie pentru antrenori, parinti sau bunici, fiecare copil fiind premiat cu diverse cadouri constand in rechizite, dulciuri, mingi de fotbal sau echipamente sportive.

Mihai Stoichita – Director Tehnic FRF, Adrian Mutu – Director Sportiv FRF, Alin Ilie – Responsabil proiect din cadrul CJ Braila, si reprezentantii Daciei Unirea Braila, Valentin Avramescu –  Presedinte CD, Auras Brasoveanu – Presedinte executiv, Vasile Popa – Vice-presedinte, Aurelian Stamate – Seful Centrului de Copii si Juniori, cat si stafful tehnic al echipei noastre de seniori – Alin Panzaru si Vlad Pavel au fost cei care i-au premiat pe copii!

Maine are loc ultima actiune in cadrul proiectului “Impreuna pentru viitorul fotbalului brailean!”, cu Centrul de Reeducare pentru Minori din Tichilesti, terenul sintetic de la liceul Grigore Moisil fiind gazda actiunii.

Reamintim faptul ”Impreuna pentru viitorul fotbalului brailean!” – proiect implementat de clubul fanion al judetului Braila, ACS Dacia Unirea Braila si finantat de Consiliul Judetean Braila in baza legii 350/2005, avand scop principal promovarea fotbalului in randul copiilor si tinerilor din judetul Braila precum si a imaginii clubului Dacia Unirea Braila ca principal reper al fotbalului brailean; a avut ca prima etapa demararea “Caravanei Fotbalului Brailean”, atunci cand clubul nostru a poposit la scolile din Surdila Greci, Movila Miresii, Bertesti de Jos, Spiru Haret, cat si la scolile Sf. Andrei, Radu Tudoran si Mihai Viteazul din Municipiul Braila.

Urmatoarea principala activitate in cadrul Proiectului a fost actiunea “Promovarea incluziunii si responsabilitatii sociale prin fotbal” – Cu aceasta ocazie a fost invitat un grup de 16 baieti de la Centrul de tip familial “Universul copiilor”, unitate aflata in grija DGASPC Braila. Copiii, insotiti de seful centrului, dl. Virgil Lupu, au participat la un meci demonstrativ in compania unei echipe de juniori ai clubului ACS Dacia Unirea, pentru ca la final sa fie rasplatiti cu cadouri constand in echipament sportiv, mingi de fotbal, dulciuri si rechizite scolare.

Comentarii

comentariu

About the Author

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>